• 0

Ruh sağlığı merkezi sertifikaları verildi

Giriş: 09.07.2012 / 19:120 Yorum

Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi dönem sonu ve grup terapisinin sertifikasyonu katılımcılarına sertifikaları verildi.

Yapılan sertifika etkinliğine Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Yusuf Yağmur , Başhekim Yardımcıları Uz. Dr. Vehbi Kılıç ve Dr. Ekrem Demirtaş, Ruh Sağlığı ve Sosyal Hastalıklar Şube Müdür Onur Börtüçene, ve  Toplum Ruh Sağlığı uzmanı Naim Kopan katıldı.
Ağır ruhsal bozukluğu olan hastalara, toplum temelli ruh sağlığı modeli çerçevesinde psikososyal destek hizmetlerinin verilmesi,  takip ve tedavilerinin gerektiğinde evde sağlık hizmetleri uygulamasına entegre bir şekilde yaşadıkları ortamda sunulabilmesi için kurulan Toplum Ruh Sağlığı Merkezi; Diyarbakır ili ve ilçelerinde yaşayan kronik ruhsal hastalara yönelik (Şizofreni, bipolar bozukluk gibi...) ayaktan düzenli takip ve tedavisinin yanı sıra; resim, el sanatları, müzik gibi uğraşı tedavileri ile psikoeğitim, ruhsal ve toplumsal beceri eğitimi ve aile eğitimini kapsayan rehabilitasyon çalışmaları yapılarak, toplumdan dışlanan hastaların yeniden topluma kazandırılmasını sağlamaktadır.
 Çalışma ve amaçları
Diyarbakır Eğitim Araştırma Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi  merkeze devamı sağlanan hastaların farmakolojik tedavilerini düzenli kullanıp kullanmadığı, doğru zamanda ve dozda kullanıp kullanmadığı, yan etki olup olmadığı gibi süreçleri takip etmek, merkeze devamı sağlanamayan hasta ve/veya yakınlarıyla irtibata geçilerek evde ziyaret etmek, hasta ve hasta yakınlarına psikoeğitim vermek, uygun hastalara sosyal beceri eğitimi vermek ve toplum içinde uygulamalar yapmak, hastaların ilgileri ve kişilik özelliklerine uygun uğraşları alanlarını planlamak ve uğraşlı terapilerine katılımlarını programlamak, uygun olan hastalarla açık/kapalı grup terapileri düzenlemek veYerel yönetimler, yerel yazılı ve görsel medya aracılığı ile toplumu bilinçlendirmek ve damgalama karşıtı çalışmalar yapmak görevlidir.
Diyarbakır Eğitim Araştırma Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezin' de; 1 Psikiyatrist, 1 Sosyal Hizmet Uzmanı, 1 Psikolog, 3 Hemşire, 1 Tıbbi Sekreter, 2 Hizmetli, 1 Güvenlik elemanı görev yapmaktadır.
Verilen hizmetler
Diyarbakır Eğitim Araştırma Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezin' de toplam olarak 160 hasta tedavi görmektedir. Bunun dışında Bireysel danışmanlık, Hastaları hastalık ve tedavi, tedavinin olası yan etkileri konusunda bilgilendirmek (psiko-eğitim), hasta yakınlarını bilgilendirmek ve hastalığın neden olduğu problemlerle başa çıkmayı öğretmek, merkezde hastanın ilgisi ve yeteneğine göre, güzel sanatlar, müzik, spor gibi alanlarda uğraşı tedavisi yaparak hastalığın neden olduğu yeti kaybını azaltmak, hastanın sosyalleşmesini sağlamak, hastayı olabildiğince hayatın içinde tutmak için rehabilite etmek, üretken hale getirmek ve kayıtlı hastalar ekiple birlikte belirleyeceği program çerçevesinde merkezde günübirlik vakit geçirebilecek, bu sürede öğle yemeği merkez tarafından karşılamak hizmetleride verilmektedir.
Yapılan etkinlikler
Diyarbakır Eğitim Araştırma Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezin bünyesinde bir çok etkinlikte yapılmaktadır. Yapılan etkinlikler arasında TRSM Atölyelerinin Dönem Sonu ve Grup Terapisinin Sertifikasyonu Etkinliği,  Toplum Ruh Sağlığı  Merkezi hizmetleri çerçevesinde hastalarla yapılan 15 haftalık psikoeğitim grup oturumunun sonlandırılması ile hastalara sertifikalar verildi. Hasta ve ailelerinin almış oldukları sertifikalar hastaları ve ailelerini çok sevindirirken, Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Yusuf Yağmur ve Toplum Ruh Sağlığı sorumlu hekimi Psikiyatri Dr. Ayfer Apaçık hastalara sertifikalarını verdi.


 

. .
  • BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

    YORUM YAZ
  • Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım
  • IMKB100: 67.951 %0.21
  • ALTIN: 101.247 %-0.35
  • DOLAR: 1.7935 %0.39
  • EURO: 2.3055 %-0.43

EN ÇOK GÖRÜNTÜLENEN FOTO GALERILER

  • Yazilim:Net Medya Ltd Şti
  • Tasarim:Live Medya İnternet Hizmetleri
Gazete Diyarbakır Copyright © 2013